גן ורדים במחצבת כרמיאל

25-03-2008, מאת: כתבת אפוק טיימס ישראל
http://www.epochtimes.co.il/news/content/view/8514/92/

הקרן לשיקום מחצבות תקים גן ורדים ייחודי במחצבה שבקרבת העיר כרמיאל על-פי מודלים הקיימים בעולם                                                 

                                                                                                                                    

קרן לשיקום מחצבות בשיתוף עיריית כרמיאל יקימו גן ורדים ייחוד  על פי מודלים של גני ורדים הקיימים בפארקים בעולם, על שטח  של 10 דונם במתחם פארק הגליל בכרמיאל, בהשקעה של כמיליון ₪.

העבודות יחלו בזמן הקרוב. במקום יחנך גם גשר להולכי רגל.

 

                                                                                                                                                       כך יראה גן הורדים - איור: יח"צ

שיקום מחצבת שיש                                                                                        

מהקרן לשיקום מחצבות נמסר, כי גן הורדים מהווה שלב ב' בשיקום מחצבת השיש שהשתרעה על שטח של 90 דונם בדרום העיר כרמיאל. מחצבת השיש נסגרה בשנות השישים, עם תחילת הקמת העיר כרמיאל, והפכה לאתר מחצבה נטוש וזנוח עד לתחילת העבודות לשיקומה בשנות התשעים.

מאז החל שיקומה על-ידי הקרן לשיקום מחצבות ועיריית כרמיאל, הפכה לפארק ציבורי ואזורי פורח. עד כה הושקעו בשיקום פארק הגליל בכרמיאל כ- 9.5 מיליון ₪, מתוך סכום זה השקיעה הקרן לשיקום מחצבות כ- 5 מיליון ₪. עלות האחזקה השנתית של הפארק עומדת על 650 אלף ₪.

שתילת 4000 ורדים מזנים שונים

בגן הורדים העתיד לקום, מתכננים שתילת של 4,000 שיחי ורדים צבעוניים בטרסות בשטח של כ- 6 דונם. בין זני השיחים והורדים שישתלו בגן: הרמוני, אינגריד ברגמן, אמדאוס, מקסים, ברון דה רוטשילד, פלירטינג, אמייזינג,אילנה, ברנסטורף, מקרנה, גו'די גרלנד ועוד. בגן ישולבו גם משטח עץ צף, מדרגות חצובות בסלע, תאורה ופרגולות עץ מיוחדות. במרכז שטח גן הורדים תוקם מדשאה קטנה להתכנסות וצפייה בנוף. גן הורדים מבוסס על תכנית הכוללת דרכי גישה גם לנכים.

החודש תושלם במחצבה המשוקמת בפארק הגליל הקמת גשר הולכי רגל, של הקרן לשיקום מחצבות ועיריית כרמיאל. הגשר פרוש מעל "קניון" חצוב בגובה של כ- 6 מ' ורוחב של 1.7 מ'. הגשר יחנך רשמית בקרוב וייפתח לציבור הרחב.

לשקם צלקות מכוערות בנוף

צביקה זיו, מזכיר הקרן לשיקום מחצבות אומר, כי מחצבות נטושות נראות כצלקות מכוערות בנוף ולעיתים הופכות למפגע סביבתי כאשר הן משמשות ל"מזבלות" פיראטיות. כמו כן עלולה מחצבה להוות מפגע בטיחותי.במחצבה בכרמיאל הפכו את בורות המחצבה לאלמנטים צורניים, נשתלו גינות ועצים, יצרו גבעות ובנייה של תיאטרון תוך שימוש בחומרי המחצבה הנטושה.