המחצבה הנטושה הפכה לפנינת טבע

פורסם בעיתון ידיעות העמק בתאריך 24.12.15

המתחם שביער בלפור, ליד קיבוץ גניגר, הפך כבר לפני שנים למפגע נופי.

במסגרת השיקום נוספו לאורנים הוותיקים ששרדו את תלאות העבר עצי חורש ועצי בוסתן.

הקרן לשיקום מחצבות סיימה לאחרונה עבודות 'שיקום נופי' במחצבת גניגר שביער בלפור, ליד קיבוץ גניגר. העבודות בוצעו בשיתוף עם קרן קיימת לישראל וכללו עבודות עפר, זריעה ושתילה של עצים וגידור השטח, בעלות של כ- 300 אלף שקל. יער בלפור ניטע בידי חברי קיבוץ גניגר בשנת 1928 על פני שטח של 4,500 דונם, והמחצבה בת עשרת הדונמים, ששימשה בעבר לחציבת סלעי בזלת, ננטשה לפני שנים והפכה לפצע עזוב ביער.

בתכנון העבודות במחצבה ננקטה גישה של שיקום נופי, במטרה לשלב אותה ביער בלפור באמצעות זריעה ושתילה של עצים, בניית מסלעות סביב עצים קיימים וגידור השטח באיזור השתילה, כדי שלא יירמס ברגליהם של עדרי מרעה. במסגרת השיקום הוסרו גם מפגעים אסתטיים, חזותיים ובטיחותיים, ועם השנים אמור השטח לחזור ולהשתקם מעצמו ולהפוך לחלק מהיער הקיים.

בעבר סבל היער מהזנחה, אך כיום נוספו לאורנים הוותיקים ששרדו במקום עצי חורש כמו אלון התבור, אלה ארצישראלית וחרוב שמצטרפים לעצי בוסתן נותני פרי - שקד, תאנה ותות. המקום מהווה פנינת טבע לטיולים ולפיקניקים ויש בו מסלולי הליכה סלולים וכן מסלולים המתאימים לרוכבי אופניים. ההגעה אליו היא מכיוון מגדל העמק והוא פתוח לקהל ללא דמי כניסה.